NARİN ÇİÇEKÇİLİK    ESKİŞEHİRDE  22 YILDIR GÜVENLE HİZMETİNİZDE

ENGELLİLERİNE SAHİP ÇIKAN TOPLUM YIKILMAZ BİR BÜNYEYE SAHİP DEMEKTİR
27.01.2021 

“Türkiye’nin sahip olduğu hizmet altyapısının gücü ve sosyal devlet vasfının genişliği kriz dönemlerinde çok daha iyi ortaya çıkıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sosyal Atama Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin sahip olduğu hizmet altyapısının gücü ve sosyal devlet vasfının genişliği kriz dönemlerinde çok daha iyi ortaya çıkıyor. Salgın döneminde sadece sağlık altyapımızın ve genel sağlık sigortamızın gücünü görmekle kalmadık, aynı zamanda sosyal destek sistemimizin kapsayıcılığını da test ettik” dedi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Sosyal Atama Töreni’ne katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün devlet korumasında yetişmiş 193 genç ile 2 bin 140 engelli vatandaşın ve 370 gazi ve şehit yakınının atamasının yapılacağını bildirdi.

“GELENEĞİMİZDE DEVLET DİĞER PEK ÇOK VASFININ YANI SIRA KİMSESİZLERİN DE KİMSESİDİR”

Ataması yapılanlara başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, Anayasa’da belirtilen sosyal devlet niteliğinin tezahürü olan bu uygulamanın fiiliyata dönüştürülmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

“Geleneğimizde devlet diğer pek çok vasfının yanı sıra kimsesizlerin de kimsesidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vefat veya çeşitli sebeplerle ailelerini kaybeden evlatlarımıza sahip çıkmak, onlara analık babalık yapmak devlet olarak boynumuzun borcudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Osmanlı döneminde Eytam Nizamnamesinden hâlâ faaliyet gösteren Darüşşafaka'nın kuruluşuna kadar bu amaçla oluşturulmuş pek çok yapı vardır. Tarihimizin en önemli kurumları olan ve tüm dünyaya da ülkemizden yayılan vakıfların hemen tamamının senedinde öksüzlere ve yetimlere sahip çıkma maddesi yer almaktadır. Rahmetli Kazım Karabekir Paşa'nın Doğu Anadolu'da 1. Dünya Savaşı yıllarında yetim ve öksüz kalmış çocuklara sahip çıkarak gösterdiği alicenaplık bugün hafızalarımızda hâlâ canlıdır” diye konuştu.

Kazım Karabekir'in himayesine aldığı 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunun her türlü ihtiyaçlarını ve temel eğitimlerini karşılamanın yanında meslek sahibi de yaptığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu modelin maalesef devam ettirilemediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde devlet korumasındaki çocukların topluma uyum sağlayabilecekleri iklimden yoksun olduklarını hatırlatarak sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak devlet korumasındaki çocukların yetiştirilme modelini baştan sona değiştirdiklerini kaydetti.

“KORUYUCU AİLE SİSTEMİNE ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ”

Çocukları çok büyük yurtlarda, koğuş sisteminde barındırmak yerine ev düzenine geçerek bu evleri de mahalle içlerinde açtıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çocuklarımızın diğer ailelerin çocukları ile aynı okula gitmesini, aynı sokakta oynamasını, aynı atmosferi teneffüs etmesini sağlamaya çalıştık. Bugüne kadar 111 çocuk evi sitesi, bin 193 çocuk evi ve 65 çocuk destek merkezi oluşturduk. Buralarda görev yapacak personelimizi özel eğitime tabi tuttuk. Hâlihazırda 13 bin 524 çocuğumuzun bakımını aile ortamına en yakın şekilde hazırladığımız bu evlerde sürdürüyoruz” bilgisini paylaştı.

Ailelere destek vererek çocukların mümkün olduğunca kendi anne, babaları veya yakınları ile yaşamasına özen gösterdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 18 yılda ailelere verilen desteklerle 652 bine yakın çocuğun ailesi yanında hayatını sürdürmesini temin ettiklerini, son sekiz yılda yüzde 86'sı doğrudan annelere olmak üzere bu amaçla 6,9 milyar lira destek ödemesi yaptıklarını söyledi.

Koruyucu aile sistemine özel önem verdiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda 7 bin 864 çocuğun çok hassas bir şekilde tespit edilen ve sıkı şekilde denetlenen koruyucu ailelerin yanında hayatlarına devam ettiğini, üstelik bu çocuklardan 795'inin de özel gereksinimi olan çocuklar olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimsesiz çocukları evlat edinen ailelere özellikle şükranlarını sunduğunu belirterek şöyle devam etti: “Devlet korumasındaki çocukların kamuda istihdamı 1988'den beri sürüyor. Biz 2014'te bu çocuklarımızın kamudaki istihdamını merkezi yerleştirmeye dönüştürerek işlerini kolaylaştırdık. Ayrıca istihdamın, eğitim düzeylerine göre kendi branşlarında olmasını da temin ettik. Hükûmete geldiğimizde kamuda işe yerleştirilen devlet korumasındaki çocuk sayımız 21 bin 300'dü. Bugün bu sayı 55 bini aşmıştır. Sadece son 2,5 yılda 7 bine yakın evladımızı kamuya yerleştirdik. Hayata geçirdiğimiz teşvik uygulaması ile 4 bin 600'e yakın gencimizin de özel sektörde istihdamını sağladık. Kimsesiz çocuklarımız için kamudan yaptığımız her kuruş harcamayı bu devletin başının gözünün sadakası olarak görüyoruz. İnşallah 'aile yanında destek ve Koruyucu Aile gibi uygulamaları daha da yaygınlaştırarak hem hiçbir adımızın sessiz kalmamasını hem de toplumdan kopmaması temin etmekte kararlıyız.”

“ENGELLİLERİNE SAHİP ÇIKAN TOPLUM YIKILMAZ BİR BÜNYEYE SAHİP DEMEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir toplumun vicdanını ölçmenin en kestirme yolunun engellilere olan davranışa bakmak olduğuna işaret ederek, “Engellilerine sahip çıkan toplum yıkılmaz bir bünyeye sahip demektir” ifadesini kullandı.

Türkiye’de bu konuda yıllarca doğru politika geliştirilemediği için vicdanları sızlatan görüntüler yaşandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, engellilerin toplumdan izole bir şekilde evlerinin dört duvarı arasında yaşamaya mahkûm edildiklerini, hükûmete geldikten sonra üzerinde en çok durdukları ve yakın takibini yaptıkları hususlardan birinin de engellilerin topluma kazandırılması faaliyetleri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2005 yılında Engelliler Kanunu’nu çıkarttıklarını, hemen ardından da Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni imzaladıklarını anımsatarak, “Günlük hayatını idame ettirmek için başka bir kişinin desteğine ihtiyaç duyan engellilerimize bakım hizmeti sunmaya veya bakımlarına destek olmaya başladık. Bugün 536 bine yakın engellimize aileleri yanında bakım desteği sağlıyoruz. Ayrıca, resmî ve özel 541 merkezde 29 bine yakın engelliye yatılı bakım hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

Engellilerin ihtiyaç duydukları tüm sağlık hizmetlerinin genel sağlık sigortası kapsamında karşılandığını, engelli raporlarının elektronik ortamda tüm kurumlar tarafından görülebilmesini temin ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam meselesinde de devrim niteliğinde adımlar attıklarını, kamu kurumlarındaki memur kadrolarının engellilere tahsiste olan yüzde 3’ünün etkin şekilde kullanılabilmesi için merkezi yerleştirmeye dayalı bir sistem kurduklarını aktardı.

“KAMUDAKİ ENGELLİ KONTENJANLARININ DOLULUK ORANINI YÜZDE 82 SEVİYESİNE KADAR ÇIKARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2002 yılında yalnızda 5 bin 777 olan engelli memur sayımızı, 58 bin 319’a yükselttik. Böylece kamudaki engelli kontenjanlarının doluluk oranını yüzde 82 seviyesine kadar çıkardık. Tayinden yer değiştirmeye iş yerindeki görev dağılımından mesai düzenine kadar her konuda engellilerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Tüm bu gayretlerimiz sayesinde engellerimizin her alanda aktif şekilde hayatın içinde yer aldıklarına şahit oluyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde de engellilerimize hizmet vermeye daima yanlarında olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“ŞEHİT YAKINLARIMIZ VE GAZİLERİMİZ DAİMA BAŞIMIZIN TACI OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlerin emaneti olan yakınları ile gazilerin de kalplerde ayrı bir yeri sahip olduğuna vurgu yaparak, “Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz daima başımızın tacı olmuştur. Rabbimizin müjdesi olan bu payelerin vakarına, onuruna, hassasiyetine uygun davranan her kardeşimizle son nefesimize kadar yoldaşlık yapmak bizim için şereflerin en büyüğüdür” dedi.

Türk milletinin tarihi boyunca şehit yakınlarına ve gazilere sahip çıktığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Devletimiz de geçmişten bugüne çeşitli düzenlemelerle bu insanlarımıza çeşitli imkânlar sağlamıştır. Biz de hükûmete geldikten sonra şehit yakınları ve gazilerimizin hep üzerine titredik. İstiklal Harbi’nden Kore’ye ve Kıbrıs’a kadar geçmişten miras aldığımız gazilerimizin hak ve imkânlarını genişlettik. Terörle mücadelede sınır ötesi harekâtlarımızda 15 Temmuz’da şehit olan ve gazilikle şereflenen her kardeşimize pek çok farklı kalemde ciddi destekler verdik. Tazminattan maaşa, sağlık ve eğitim desteğinden istihdama kadar her konuda bu kardeşlerimizin kalbini mutmain edecek uygulamalara imza attık. Hükûmete geldiğimizde bu kapsamda kamuda istihdam edilen kişi sayısı 6 bin 315’ti. Bugün ise aynı kapsamda istihdam edilenlerin sayısı 45 bine yaklaştı. Elbette ne yaparsak yapalım şehitlerimizin ve gazilerimizin haklarını ödemeyeceğimizi, en büyük şerefin bizatihi Rabbimizin ve milletimizin nezdinde bu unvanlara sahip olmak olduğunu biliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin elindeki tüm imkânları şehit yakınları ve gazilerin emrine sunarak kendilerine duyulan şükranı ifade etmeye çalıştıklarını belirtti.

“İLK ETAPTA 50 MİLYON DOZ AŞI ÜLKEMİZE GELECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin sahip olduğu hizmet altyapısının gücü ve sosyal devlet vasfının genişliği kriz dönemlerinde çok daha iyi ortaya çıkıyor. Salgın döneminde sadece sağlık altyapımızın ve genel sağlık sigortamızın gücünü görmekle kalmadık, aynı zamanda sosyal destek sistemimizin kapsayıcılığını da test ettik. Neredeyse bir yıla yaklaşan salgın döneminde hamdolsun yüreklerimizi yakacak ne sağlık krizi ne de sosyal çöküntü görüntülerine şahit olduk” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde 46 milyar lirayı geçen sosyal koruma kalkanı ödemeleri ve geniş bir alanda verilen desteklerle Türkiye’nin ayakta kalmasını sağladıklarını belirterek, “Bakın dünyanın en gelişmiş ülkelerinde şu anda aşı sıkıntısı var, aşı bulamıyorlar. Biz ise hamdolsun şu anda aşı konusunda attığımız adımlarla, yaptığımız ödemeyle süratle aşılarımızı aldırmaya başladık ve ilk etapta inşallah 50 milyon doz aşı ülkemize gelecek ve süratle de aşılamayı başlattık, şu anda devam ediyor” diye konuştu.

Dünyanın en müreffeh ülkelerinden dahi yürek burkan sahnelerin görüldüğü bir süreci Türkiye’nin en az sıkıntıyla geride bırakmayı başardığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın bütçesinde sosyal destek harcamaları için ayrılan rakamın 81 milyar lirayı geçtiğini, her kesimden vatandaşın ihtiyaç duyduğu, her an yanında olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ataması gerçekleştirilecek vatandaşlara hayırlı olması temennisini yineleyerek konuşmasını tamamladı.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İstanbul Saray Çocuk Evleri sitesinden Nuray Ariz ve Furkancan Gürel tarafından yapılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öpen bir çocuğun olduğu bir yağlı boya tablo hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve beraberindekilerle butona basarak yerleştirme işlemini başlattı.

Gönderen: haberler
2028 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial
Sayılarla Boyama Yapmak İsteyenler İçin Uygun Fiyatlı Ürünler
Dezenfektan
Fotokopi Makinesi Fiyatları
2021’in en iyi yatak markaları
Defacto İndirim Kuponu

_biz advertorial

İslam
Eyyâm-ı biyd (aydınlık günler) orucu ne zamandır ve önemi nedir?
Sanal, kripto para (bitcoin vb.) üzerinden kazanç sağlamak caiz midir?
Regaip Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Regaip kandili gecesi kılınacak namaz...
Regaib kandili
ASR-I SAADET ÖRNEĞİMİZ

Yaşam
MİNİK YÜREKLER ÜŞÜMESİN PROJESİ 12. YILINDADA ÇOCUKLARI SIMSICAK SARDI
615 Bin Savunmasız İnsana Sağlık Hizmeti
İDLİB İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ
Mahremiyet Eğitimi Alan Çocuk Kendi Özel Alanını Korumayı da Öğrenir
KİM KİMİN DOSTUDUR

Spor
50.RANDEVUYA ÇIKILIYOR
SAMSUNSPOR MAÇI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI
Yılport Samsunspor maçının hazırlıklarına devam ediyor
U19 Milli Takımı’nın hazırlık kampı aday kadrosu açıklandı
Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor

Sinema
Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali 20 Haziran’da kapılarını açıyor!
ALİM YAPIM’DAN YENİ FİLM PROJESİ: I GO TO SCHOOL

Sağlık
Yeşil Hastane Uygulamaları
ÇOCUKLARDA HANGİ DAVRANIŞLAR NORMAL, HANGİLERİ ANORMAL ?
Kollarda ve Bacaklarda Oluşan Şişlikleri İhmal Etmeyin
Yumurta rezervi ile ilgili 11 soru
AĞIZ KOKUSUNA KARŞI 7 ETKİLİ ÖNLEM!

 

 
Politika
Bahçeli’den gençlere çağrı
“BOĞAZİÇİ HAİNLERCE KULLANILDI”
EBB Dilekçeyi Ret Etti: Bilboardlar da yer vermedi
TOKİ tarafından bir milyon adet depreme dayanıklı sosyal konutun üretimini gerçekleştirdik
“95 MİLYAR DOLAR DÖVİZ REZERVİMİZ VAR”

Polis
Eskişehir’de yolsuzluk operasyonu!
Mobil Uyuşturucu Satıcısı Polisten Kaçamadı
3 Şahıs Yakalandı
Gara’da ele geçirilen iki teröristin ifadesi ortaya çıktı
Motosiklet ve Motorlu Bisiklet Denetimi Gerçekleştirildi

Otomobil-Motorsiklet
“İNSAN NASIL YAŞARSA ÖYLE ARAÇ KULLANIR”
TRAFİK SİGORTASININ DA BİR LİMİTİ VAR!
Araç kullanırken stresi artıran 6 faktör
Otokar’dan yeni yılda araçları değiştirecek kampanya
ZORLU HAVA VE YOL KOŞULLARINDA MOTOSİKLET KULLANIMI

Magazin
Şehit Kahveci’nin Annesi ile Şehidimiz Hakkında Eskişehir TV Özel Röportaj!
Yalanları YİNE ortaya çıktı!
Halk TV’de skandal sözler: Dağa çıkanların teslim olması için aileler aranmamalı
Son 1 aydır Eskişehir’de dört rezalet ortaya çıktı
Diyanet’in 2020 yılında personel sayısı arttı mı?

Kültür-Sanat
SANATÇILAR YARIŞARAK USTALARINI YAŞATACAK
Amorium: Anadolu’da Bir Ortaçağ Kenti
ESKİŞEHİR’İN TOPRAĞI KARŞIYAKA VE BODRUMDA ŞEKİLLENİYOR
Dünyanın Polisiyesi Türkiye’de Konuşuluyor
“Baskı gören, ayrımcılığa maruz kalan milyonlarca insana kapımızı açtık”

Güncel
Eskişehir mezbaha bekliyor
Eskişehirlinin Bitmeyen ÇİLESİ: Eskart Vize Kuyruğu
TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 298 BİN 875 OLDU
Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 9 bin 107
MUTLULUK

Eğitim
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Seyitgazi İlçesini Ziyaret Etti
Rektör Erdal, “Covid-19 Dönemi Deneyimlerinin Işığında Yükseköğretim Yeni Normal Konferansı”na katıldı
ESOGÜ Hukuk Fakültesinin İlk Yayını Raflarda Yerini Aldı
ESOGÜ 2.’nci Sırada
ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Yenilmez’in matematik alanındaki başarısı

Ekonomi
Plastik üreticileri taleplerini açıkladı
Şeker Faktoring’ten Eskişehirli esnafa destek…
KADINLARIN ELİNDEN DOĞAL ÜRÜNLER
Sınavlar İle Belgelerini Alıyorlar
ETO’DAN 1000 ÇALIŞANA DAHA YARDIM ELİ

Ekoloji
EBB: HAVA KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR
Tepebaşı ve Odunpazarından Sonra EBB’den de 2 Mobil Nokta
Arıcılığa 200 Milyon TL Katkı
Çocuk Bahçeleri Kampanyası ile Her Çocuğun Kendine Ait Bir Ağacı Oldu
İŞYURTLARI SOKAK HAYVANLARINA BESİN SAĞLIYOR

Bilim-Teknoloji
8 saat online kaldık, 3 saat sosyal medyada vakit harcadık
Sosyal Medya Çalışma Grubumuz 1027 İçeriğe Anında Müdahale Etti
Şirketler için hangisi daha tehlikeli
Heyecan artıyor! AKINCI’dan yeni görüntü!
Kızılay Kan Bağış Uygulamasını Gönülden Tasarladılar


ESKİŞEHİR NARİN ÇİÇEKÇİLİK
Süs Bitkileri ve Yapay Çiçek BUKET-SEPET-DUVAK-ARAJMAN-GELİN ARABASI (YOL 5 KM SONRASI ÜCRETLİDİR)20 tl fark alınır
KREDİ KARTINA DENİZBANK GÜVENCESİ ALTINDA ÇEKİM KOLAYLIĞI
DELİKLİTAŞ MAH. İBRAHİMKARAOĞLAN CAD. No: 23/C MERKEZ MAİL OLDER YAPILIR KREDİ KARTINA DENİZBANK GÜVENCESİ ALTINDA SATIŞ YAPILIR - Eskişehir 
Ziyaretçi: 19.565.455 - Hit: 21.805.512
eskisehirburada.com üyesidir